دوره های Mikrotik

میکروتیک (به انگلیسیMikroTik) نام شرکتی در لتونی است که تجهیزات شبکه رایانه‌ای و مخابرات بی‌سیم تولید می‌کند. مهمترین محصول این شرکت سیستم‌عامل میکروتیک است. سیستم‌عامل میکروتیک مسیریابی است که با استفاده از هسته لینوکس ساخته شده است. سیستم‌عامل میکروتیک علاوه‌بر قابلیت نصب بر روی رایانه‌های خانگی، به صورت بسته نرم‌افزاری-سخت‌افزاری نیز ارائه شده است. سیستم‌عامل میکروتیک در سال ۱۹۹۵ میلادی توسط دو دانشجوی دانشگاه ام‌ای‌تی آمریکا به وسیله نگارشی از سیستم‌عامل لینوکس بنیان گذاشته شد. همزمان با شکل‌گیری استانداردهای ۱۱/۸۰۲ و توسعه سخت‌افزاری این سیستم‌عامل قابلیت بیسیم نیز به آن افزوده شد.

این دستگاه جزو مسیریاب‌های قوی ارائه شده و همرده مسیریاب‌های شرکت سیسکو می‌باشد و دارای قابلیت‌های منحصر به فرد می‌باشد. از قابلیت‌های میکروتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مسیریابی (به انگلیسیrouting)
  2. دیوار آتش (به انگلیسیfirewall)
  3. بی‌سیم به (به انگلیسیwireless)
  4. پروتکل پیکربندی پویای میزبان (به انگلیسیDhcp server)
  5. برگردان نشانی شبکه و میزبان نماینده (به انگلیسیnat and proxy server)
  6. پشتیبانی از آی‌پی نسخه ۶ (به انگلیسیIPv6 support)
  7. مدیریت کاربر (به انگلیسیuser managment)
  8. تعادل‌رسانی بارگذاری (به انگلیسیload balancing)

صفحه مدارهای مسیریاب‌های میکروتیک به طور کلی به دوستهمسیریاب‌ها و بی‌سیم‌ها تقسیم می‌شوند البته دستگاه‌های بی‌سیم هم توانایی مسیریابی را دارند اما عمده استفاده آنها در صنعت بی‌سیممی‌باشد.

برنامه های آموزشی و گواهی نامه های بین المللی

MTCNA

نام کامل: Mikrotik Certified Network Associate

دوره آموزشی کارشناس شبکه های میکروتیک

این دوره اولین و پایه های ترین دوره از سری دوره های آموزشی شرکت میکروتیک است و عملاً پیش نیازی ندارد، با این حال به منظور درک بهتر پیشنهاد می شود دانش پذیران آشنایی مقدماتی با مفاهیم شبکه و پروتکل IP و مدل TCP/IP داشته باشند. در این دوره دانش پذیران با مفاهیم پایه ای شبکه و تجهیزات میکروتیک (سیتم عامل RouterOS و سخت افزار RouterBoard ) به طور کامل آشنا می شوند و همچنین سایر مباحث دوره های بالاتر را به طور جزئی فرا می گیرند . در پایان دوره آموزشی، دانش پذیران قادر به انجام تنظیمات اولیه بر روی میکروتیک هستند وهمچنین قابلیت راه اندازی Routing، DHCP، DNS، Wireless، ، انواع Tunnel، Firewall وqueue و غیره را اکتساب خواهند نمود.

MTCRE

نام کامل: Mikrotik Certified Routing Engineer

مهندسی مسیر یابی شبکه های میکروتیک

پیش نیاز این دوره ی آموزشی دوره ی MTCNA است. در دوره آموزشی مهندسی مسیر یابی شبکه های میکروتیک مفاهیم و تنظیمات مربوط به مسیریابی بر روی میکروتیک به طور کامل آموزش داده خواهد شد. در پایان این دوره آموزشی دانش پذیران قادر به راه اندازی Route های استاتیک و داینامیک مانند OSPF و همچنین تنظیمات انواع تونل ها و VLAN و غیره خواهند بود.

MTCWE

نام کامل: Mikrotik Certified Wireless Engineer

مهندسی شبکه های بی سیم میکروتیک

پیش نیاز این دوره ی آموزشی دوره ی MTCNA است. در دوره آموزشی MTCWE مفاهیم و تنظیمات انواع لینک های بی سیم با استفاده از میکروتیک به طور کامل آموزش داده خواهد شد. در پایان این دوره آموزشی دانش پذیران قادر به راه اندازی کلیه حالت های لینک های بی سیم مانند  Point to Point یا Point to Multipoint خواهند بود.

MTCTCE

نام کامل: Mikrotik Certified Traffic Control Engineer

مهندسی کنترل ترافیک شبکه های میکروتیک

پیش نیاز این دوره ی آموزشی دوره ی MTCNA است. در دوره آموزش MTCTCE مفاهیم و تنظیمات مربوط به کنترل پهنای باند و مسیر عبوری پکت ها و مفاهیم Firewall بر روی میکروتیک به طور کامل و پیشرفته آموزش داده خواهد شد. در پایان دوره آموزشی MTCTCE دانش پذیران قادر به راه اندازی انواع صف ها، انواع فیلتر ها و سایر موارد مرتبط در روتر میکروتیک خواهند بود.

MTCUME

نام کامل: Mikrotik Certified User Management Engineer

مهندسی مدیریت کاربران شبکه های میکروتیک

پیش نیاز این دوره ی آموزشی دوره ی MTCNA است. در دوره ی مهندسی مدیریت کاربران شبکه های میکروتیک مفاهیم و تنظیمات مربوط به User Manager و RADIUS برروی میکروتیک به طور کامل آموزش داده خواهد شد. در پایان این دوره آموزشی دانش پذیران قادر به راه اندازی مباحث پیشرفته تونل ها، Accounting، مدیریت کاربران با User Manager  و Hotspot و غیره خواهد بود.

MTCIPv6E 

نام کامل: Mikrotik Certified IPv6 Engineer

مهندسی شبکه های مبتنی بر IP ورژن ۶ میکروتیک

پیش نیاز این دوره ی آموزشی دوره ی MTCNA است. در این دوره به طور کامل مباحث مرتبط با مفاهیم IP نسخه ۶ و برخی از سرویس هایی که با این پروتکل در میکروتیک کار می کنند آموزش داده می شوند.

MTCINE

نام کامل:Mikrotik Certified Inter-Networking Engineer

مهندسی ارتباطات بین شبکه ای میکروتیک

پیش نیاز این دوره ی آموزشی دوره ی MTCRE و MTCNA است. این دوره تنها دوره ی میکروتیک است که نیاز به گذراندن دو دوره ی دیگر میکروتیک را دارد. دراین دوره آموزشی مفاهیم و تنظیمات مربوط به پروتکل  های BGP ، MPLS  و VPLS برروی میکروتیک به طور کامل آموزش داده خواهد شد. در پایان دوره دانش پذیران قادر به راه اندازی سرویس های مورد نیاز برای مراکز  سرویس دهنده های اینترنت (ISP) خواهند بود.

Mikrotik میکروتیک