Blog

سپتامبر 28, 2016

حکاکی روی فیبرنوری به روش نانو چاپ و با هزینه ی ناچیز

محققان روش نانوچاپ ارزان‌قیمت جدیدی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان ساختارهای سه‌بعدی پیچیده روی فیبرنوری ایجاد کرد. این فناوری می‌تواند برای ساخت قطعات الکترونیکی و حسگرهای پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش روابط عومی شرکت اسپاد، محققان روش چاپی جدیدی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان ساختار سه‌بعدی کوچکی را روی نوک یک فیبر نوری با ضخامت ۱۲۵ میکرومتر ایجاد کرد. این ساختار سه‌بعدی نوری می‌تواند خاصیت های  نور را دستکاری کند. بنابراین، از آن می‌توان در گستره ی وسیعی از فناوری‌ها از ماشین‌کاری با لیزر گرفته تا آزمایشگاه روی الیاف استفاده کرد. همچنین این فناوری برای ساخت حسگرهای پزشکی مناسب است.

یکی از بزرگ‌‌ترین برتری های  این روش آن است که بسیار ارزان‌تر از روش‌های ساخت قدیمی است؛ بنابر این طیف استفاده از آن بسیار وسیع است.

کیکو مونچیکا، از محققان این پروژه، گفت: «توسعه این فناوری جدید می‌تواند فایده های زیادی را در پی داشته باشد. از آن می‌توان برای طراحی و تولید ساختارهای نوری منعطف پیشرفته استفاده کرد. همچنین از این فناوری می‌توان برای تولید ساختارهای نوری پیچیده که ضریب شکست بالایی دارند، به صورت مستقیم روی فیبرها استفاده کرد. این کار موجب تولید پیمایشگرهای الیافی جدیدی می‌شود که از آن می‌توان در ساخت انبرک نوری و محصولات دیگر استفاده کرد».

هر چند روش‌های مختلفی برای ترکیب قطعات نوری با الیاف نوری وجود دارد، اما تولید قطعات نوری سه‌بعدی روی انتهای این الیاف به عنوان گره کور این حوزه محسوب می‌شود. چالش اصلی، مساحت سطحی کوچک این ساختارها است چراکه بیش‌تر روش‌های ساخت برای مقیاس‌های بزرگ طراحی شده‌اند. روش‌های فعلی بسیار زمان‌بر و هزینه بر هستند.

در این روش جدید از لیتوگرافی نانوچاپ فرابنفش استفاده شده است تا الگوهای سه‌بعدی پیچیده ایجاد شود. محققان از یک جداکننده پرتو سه‌بعدی برای تشکیل چهاد پرتو مختلف استفاده کردند.

این گروه نشان دادند که این روش، دقیق‌ترین لیتوگرافی ارائه‌شده برای تولید ساختارهای سه‌بعدی پیچیده است که می‌تواند برای نوک الیاف نوری مورد استفاده قرار گیرد. هزینه روش، بسیارناچیز و بازده آن بالا است. محققان درصدد توسعه این روش و در نهایت تجاری‌سازی آن هستند تا پیمایشگرهای جدیدی تولید کنند.

مجله تکنولوژی اسپاد , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
درباره abtin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پانزده − 13 =