Blog

نوامبر 30, 2016

اولین FTTH ایران در سال ۱۳۹۴ در مجتمع آرتمیس فرمانیه توسط شرکت وندا اسپاد

پروژه ارتمیس فرمانیه اولین FTTH ایران است که در سال ۱۳۹۴ برای اولین بار در ایران توسط شرکت وندا اسپاد و با همکاری شرکت مخابرات ایران راه اندازی شده و از اواخر سال ٩۴ بابیش از ٧٠٠ خط تلفن و ١٠٠ اشتراک اینترنت پرسرعت به صورت FTTH  و با تکنولوژی  GPOL اسپاد در حال بهره برداری می باشد. در اولین FTTH ایران ، فیبر به خانه (FTTH)  – هر مشترکی که با یک فیبر اختصاصی به یک پورت در تجهیزات بازیابی (POP )، یا به اسپیلیتر نوری منفعل متصل شده می شود که این کار با استفاده از فیبر سیم تغذیه مشترک بهPOP و انتقال ۱۰۰BASE-BX10 و یا ۱۰۰۰BASE-BX10برای تکنولوژی اترنت و یا تکنولوژی GPON(EPON)در توپولوژی نقطه به چند نقطه صورت می گیرد .

اولین FTTH ایران

اولین FTTH ایران فیبر به ساختمان (FTTB) – هر جعبه ترمینال نوری در ساختمان (اغلب در زیرزمین قرار دارند)با یک فیبر اختصاصی به یک پورت در تجهیزات در POP متصل می شود ،  و یا به یک اسپیلیتر نوری که از فیبر سیم تغذیه اشتراکی به POP استفاده می کند . اتصال بین مشترکین و سوئیچ ساختمان فیبری نیست اما می تواند بر اساس مس باشد و شامل نوعی از نقل و انتقال از اترنت مناسب به وسیله موجود در کابل کشی عمودی باشد . در برخی از موارد سوئیچ های ساختمان به صورت جداگانه به POP متصل نمی شوند اما  در یک زنجیره یا حلقه برای استفاده از فیبرهای موجود آماده در توپولوژی خاص به هم متصل اند.این کار باعث صرفه جویی فیبر ها و پورت ها در POP نیز می شود .مفهوم مسیریابی مستقیم فیبربه خانه از POP یا با استفاده از اسپیلیترهای نوری ، بدون دخالت سوئیچ ها در ساختمان ما را به سناریو FTTH میرساند .

فیبر به محدود (FTTC) – هر یک از سوئیچ / یا دسترسی تسهیم کننده DSL ( DSLAM)، که غالبا در تابلو برق های خیابان یافت می شود ،  از طریق یک تک فیبر و یا یک جفت از فیبرهای متصل به POP متصل شده اند ، که ترافیک جمع شدهمحل را از طریق گیگابیت اترنت یا اتصال اترنت ۱۰ گیگابیت حمل می کند .سوئیچ ها موجودتابلو برق های خیابان فیبر نیستد اما می توانند با استفاده از VDSL2 یا VDSL2 Vectoring مبتنی بر مس باشند . این معماری گاهی “اترنت فعال” نامیده می شود زیرا به عناصر شبکه فعال در این زمینه نیاز دارد .

فیبر به نقطه توزیع (FTTDp)  – این راه حل در دو سال گذشته ارائه شده است. POPبه نقاط توزیع از طریق کابل های نوری و سپس از نقطه توزیع به ساختمان مشتری از طریق زیرساخت های مسی موجود متصل می شود.نقاط توزیع می توانند یک هند هولد یک جعبه دراپ در دکل و یا در زیرزمین یک ساختمان باشند .این معماری می تواند VDSLیا تکنولوژیG.Fast رابرای یک مایل آخر، به طور معمول کمتر از ۲۵۰ متر پشتیبانی کند

 

طراحی و اجرا, مجله تکنولوژی اسپاد
درباره webmaster

5 دیدگاه
  1. چقدر عالی

    منازل هم همین امکانات را خواهند داشت؟

  2. یعنی الان برج آرتیمیس از اینترنت ۱۰۰ برخورداره؟

  3. دوست عزیز مطمئن هستید اولین در ایران هستید؟
    من کمی شک دارم
    موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 19 − چهارده =